Sunday, February 5, 2012

(Kirgastes unenägudes) harjutamine teeb meistriks!

Ping-pong-ping-pong...
Kas on võimalik harjutada mõnda oskust nii, et ei peaks selleks kulutama väärtuslike tunde oma päevast? Kui uskuda üht 2010. aastal avaldatud teadusartiklit, siis on! Appi tulevad kirkad unenäod, milles inimene on teadlik, et ta näeb und, ning suudab öiseid vaatemänge oma suva järgi muuta ja kontrollida.

Töö pealkirjaks on otse ümber tõlgitult "Kirgastes unenägudes motoorse ülesande harjutamine parandab hilisemat sooritust". Lühidalt ära rääkides moodustati erinevad katsegrupid (kontroll, füüsilised harjutajad, kirgastes unenägudes harjutajad), kelle ülesandeks oli loopida võimalikult täpselt sente topsikusse. Esimene mõõtmine toimus õhtul. Seejärel läks kontrollgrupp magama, füüsilised harjutajad lihvisid oma oskusi veel mõned katsekorrad enne und, ning kirgaste unenägude grupp harjutas ülesannet magamise ajal. 

Hommikune taasmõõtmine näitas, et kõige rohkem oli mündiviskamise täpsus tõusnud füüsilise harjutuse grupis, seejärel kirgastes unenägudes harjutanutel. Tava-unenägude nägijate tulemused ei paranenud. Siinkohal võib spekuleerida, milliseid tulemusi oleks võimalik saavutada siis, kui füüsiline ja unenäotreering ühendada...

Kuna kirgaste unenägude nägemine on tänapäeval veel enamiku inimeste jaoks üsna keeruline, võiks taoline treeningvorm olla pigem tuleviku muusika. Sellest lähtudes tegime paari sõbraga ka lakoonilise klipi Novaatori portaali videokonkurssile kategoorias "Elu aastal 2042". Näha saab antud suurteost siin.

Kellel selle klipi peale meel härdaks läheb, võib kindlasti ka heldet oma hinnangut jagada (siin või seal) :)


Viide artiklile:

Erlacher, D., & Schredl, M. (2010). Practicing a motor task in a lucid dream enhances subsequent performance: A pilot study. The Sport Psychologist, 24(2), 157-167.

No comments:

Post a Comment