Sunday, January 2, 2011

Unemälu parandamisest

Mõningad nipid ja trikid, mida olen aastate jooksul lugematutest allikatest üles noppinud. Ise pole kõiki järele proovinud, seega mingisugust garantiid välja ei jaga. Igatahes hetkel meenuvad:

* Unepäeviku pidamine. Testitud ja töötab. Vihik/mobiil voodi kõrvale, natukene tahtejõudu ja olemas.
Umbkaudne teooria: kirjutades igal hommikul oma unenäost kas või midagigi üles, anname oma ajule märku, et see on meie jaoks oluline teave, mida võiks öösel säilitada. 
 
* Ärka õigel hetkel. Õnnestub kuidas kunagi.
Umbkaudne teooria: üks unetsükkel kestab u 90 minutit, parim aeg ärkamiseks on vahetult pärast taolise tsükli e REM une lõppu, kui mälestus äsjasest unenäost pole veel jõudnud hägustuda.

* Väike mantra enne magamaminekut. Testitud ja justkui töötab. Pole vaja teha muud, kui enne uinumist endale mõttes meenutada midagi stiilis "täna öösel näen ma unenägusid, mis jäävad mulle meelde". Iroonilisel kombel unustan ma tavaliselt selle protseduuri enda ära. Võib ka proovida "ärkan pärast iga unenägu", mis minu puhul päädis väga katkendliku ööga...
Umbkaudne teooria: ühest küljest paneb ajus prioriteedid paika, teisalt võib aga unenäos endas meenuda, et enne magamaminekut sai sellist asja mõeldud.

* Täielik liikumatus ärgamise järel. Minu jaoks liiga keeruline. Lööd hommikul silmad lahti ja ei tee MITTE MIDAGI enne, kui unenägu on peas läbi mängitud uuesti.
Umbkaudne teooria: väidetavalt on mälestused unenägudest nii haprakesed, et hommikune aju interneuronite vahel kõlav signaal "ringuta käsi" kirjutab unenöod lihtsalt üle.

* Erinevate unepooside võtmine ärkamise järel. Pole proovinud. Keerad parema külje peale ja meenutad, keerad vasaku külje peale ja meenutad...
Umbkaudne teooria: Seisundist sõltuv meenutamine  (state-dependant retrieval) - kui me unenäo nägemise ajal lamasime parema külje peal, siis meenub see unenägu paremini samuti parema külje peal olles (versus näiteks selili lamades).

* Söö banaani. Proovitud, esimesel korral toimis (platseebo?).
Umbkaudne teooria: banaanis sisaldub vitamiini B6, mis väidetavalt teeb unenäod ärksamaks jne. Apteekidest saadaval vist ka eraldi lisandina, pole eksperimenteerinud.

* Hakka iluvõimlejaks. Proovin oma tulevase laste peal. Hea tasakaal = tavalisest oluliselt rohkem kirkaid unenägusid.
Umbkaudne teooria: oletan, et seotud üliarenenud tasakaaluelunditega, mis saavad aru, et unenäos saltosid visates on keha tegelikult endiselt paigal.

* Hakka videomänguriks. Proovitud, aga ilmselt mitte piisavalt entusiastlikult. Hea võime virutaalse maailmaga kohanduda = palju kirkaid unenägusid. Mina näen küll tavaliselt märast õhtust mängusessiooni, et olen unenäos samuti mängu sees.
Umbkaudne teooria: kuna mängurid on harjunud virutaalmaailmas möllama, siis ei peta unereaalsus neid nii kergesti ära.

Hetkel kõik, edukat meenutamist!

No comments:

Post a Comment